Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zprávička (3.) - z expedice Globe do Austrálie a na Nový Zéland

23. 12. 2011

Přátelé a kamarádi, velmi neradi, že tak pozdě, posíláme třetí zprávičku, o to hůř, že už nejen po návratu, ale zase už po odjezdu do Alp. Slibovali jsme si i vám, že ji připravíme a pokusíme se odeslat z Aucklandu, ale člověk míní...Nebylo kde, nebylo hlavně kdy, a než jsme se nadáli, už jsme letěli domů. A v tom byl další kamínek úrazu. Těla odmítla tak rychle pochopit, že není sedm večer, ale teprve sedm ráno (časový posun NZ je plus dvanáct proti SEČ), že namáhavý den trvá klidně šestatřicet únavných hodin, a hlavně, že není začátek léta, ale zima jak ve válečném filmu. A zákeřní bacilové využili našeho malého zaváhání a překvapení, vrhli se na nás a sklátili nás osobně včetně nálady cokoli dohánět, psát a posílat. Takže zpráva uzavřená a podepsaná v Aucklandu je navíc uleželá a odeslaná až z Niedernsillu v Salzburgsku.

Přejeme krásné svátky,úspěšný vstup do roku 2012, krásné expedice, hodně zdraví a především dobré srdce.

Těšíme se naviděnou. Květa a Jarin, 23. 12. 2011

 

 

Vážení kamarádi a přátelé,
máme za sebou cestování po obou ostrovech NZ, dorazili jsme do Aucklandu a jsme plni dojmů. Je to krásná země, jejíž příroda je skutečně okouzlující. Kombinace členitého pobřeží moře i jezer s horami, ledovci, bujnou zelení podněcovanou značnou vlhkostí, spousty endemických dřevin a kytek i fauny, to vše je pravý Nový Zéland, jak jsme si jej vysnili, představovali a nyní právě i poznali. A když k tomu připočteme kouzlo původních obyvatel Maorů, jejich hudbu podobnou pacifickým ostrovním melodiím, jejich originální tance i výtvarné, zvláště stavební a dřevořezbářské umění, je nesporné, že jsme zažili spoustu krásných prožitků a dojmů. Rádi se s vámi o ně podělíme, dnes  jen malá ochutnávka.
 
Malé skromné chaloupky a krajina bohatě ozdobená lupinami, to jsou první kontakty s vnitrozemím (Jižní ostrov NZ)
 
Trek k ledovci pod Mt. Cook a Mt. Tasman patří k nejkrásnějším zážitkům v průběhu pobytu na jihu Jižního ostrova (Nový Zéland)
 
Kromě moře, fjordů, jezer a řek se vodní živel hodně často představuje v okouzlující formě vodopádů, jichž je všude kam se zatouláte desítky, jeden krásnější než druhý (Jižní ostrov, Nový Zéland)
 
Na západě jižní části Jižního ostrova patří k nejkouzelnějším místům Milford Sound, nádherný fjord, plavba po něm je nezapomenutelným bodem celé naší expedice (Milford Sound, Jižní ostrov, Nový Zéland)
 
Nejčastěji zdobí krajinu obou ostrovů ovce, méně pak krávy a koně, ale překvapivě časté jsou i farmy, kde chovají jeleny (Jižní ostrov, Nový Zéland)
 
Kam se člověk vypraví, stále je v zajetí moře a hor, hlavní město jižního ostrova se dole krčí mezi oběma atributy (Queenstown, Jižní ostrov, Nový Zéland)
 
Teploty se stále na začátku prosince – počátkem léta – pohybují v pásmu nad dvacet, ale Vánoce jsou, i v tričkách, kraťasech a naboso, což Novozélanďané milují, přece jen za dveřmi (hlavní město - Wellington, Severní ostrov, Nový Zéland)
  
Po pohlazení určitě touží nejen kozička, ale také my, když už měsíc jsme si nepohladili naši Denisku (Severní ostrov, Nový Zéland)
 
Tato hospůdka je velmi originální nejen pro svůj neobvyklý interiér, ale především proto, že úspěšně funguje v osadě, která má tři (!) trvalé obyvatele (Severní ostrov, Nový Zéland)
 
Také fjordy severního ostrova jsou útočištěm a domovem stovek tuleňů, a proto také častými místy zastávek turistů a fotografů (Severní ostrov, Nový Zéland)
 
Na vrcholu vyhlídky nad metropolí stojí také oblíbený ukazatel vzdáleností do světových metropolí. Že by inspirace pro další expedice Klubu cestovatelů Hanzelky a Zikmunda Globe Prosiměřice? Možná… (Wellington, Severní ostrov, Nový Zéland)
x x x
Takže jsme docestovali až do Aucklandu, máme za sebou třicet dní nelehkého vandrování, každodenního balení a vybalování, bezpočet treků a výletů, spousty dojmů a poznatků, tisíce snímků a minut videofilmů… Čeká nás náročná cesta domů v podobě bezmála padesáti hodin pobytu v letadlech, čekání na letištích, časový posun, který prodlouží následující chvíle o dvanáct hodin, trasa Auckland, Sydney, Dubaj, Praha Ruzyň, Florenc a konečně autobus do Znojma. Už aby to bylo za námi. Všechny srdečně zdravíme.
Květa a Jarin, Auckland, Severní ostrov, Nový Zéland, 12. 12. 2011