Jdi na obsah Jdi na menu
 


Střední Amerika a Mexiko - Polákovi č.4

13. 12. 2010

chram-iv--z-jehoz-ochozu-je-uzasny-vyhled-na-dzungli-a-dalsi-chramy-tikal-guatemala.jpgA tak jsme konečně v Mexiku. Úroveň je evidentně o stupínek výš co do bydlení, silnic a také v byrokracii, to jsou velcí machři. Město San Cristóbal de Las Casas je velmi půvabné. Lidé jsou velmi usměvaví, družní a přívětiví, takže než se nadějeme, jsme na chvíli hosty místní právnické fakulty univerzity a dokonce i promoční hostiny s pravou mexickou kapelou.

Jsme v části Mexika, kde jsou donekonečna se táhnoucí džungle střídané pastvinami. Vody a vláhy je všude plno, oblast je bohatá na řeky a také vodopády. Kaskády Aqua Azul jsou nádherné, Misol-Ha ohromující, málokdy se poštěstí projít za vodní stěnou do jeskyně.

A pak už je na jídelníčku slavné Palenque. Máme doma spoustu knížek a obrázků, ale být zde, prolézat jednotlivé chrámy, paláce, stoupat po hodně strmých schodech indiani-take-chteji-znat-svoji-minulost.-v-uzlicku-na-zadech-zeny-je-dite-tikal-guatemala.jpgk vrcholkům pyramid a moci se pokochat výhledem na dispozici města, džungli, náměstí i nádvoří, to je kouzelné. Také plastické dekorace jsou hodně zajímavé, i když stélám z Copánu se nevyrovnají.

Město Villahermosa ukrývá jedinečný, byť přivlastněný poklad. Asi 130 km severně v lokalitě La Venta byly archeology objeveny kamenné plastiky kultury Olméků, ale zůstat tu nemohly, byly převezeny do Villahermosy, vybudován pro ně park – muzeum – zoologická zahrada. Příjemná a poučná kombinace.

Tuto etapu uzavíráme plavbou po jezeře Catemaco k ostrovu opic – Isla de Los Monos s návštěvou naučné stezky za mýty Olméků.

v-tehle-indianske-kapele-plati-cim-vetsi-muzikant--tim-mensi-instrument-antigua-guatemala.jpgV neděli 12. 12. vrcholí oslavy věnované prvému zjevení Panny Marie Guadeloupské v Mexiku. Země i lidé jsou vysvátkovaní, v katedrále ve Veracruzu není k hnutí, tolik rodin s dětmi v krojích snad náměstí Zocalo nepamatuje celý rok. Nádhera.

Čekají nás tři závěrečné dny a cesta domů, zkusíme se ještě ozvat, ale času kvapem ubývá… KaJ