Jdi na obsah Jdi na menu
 


Střední Amerika a Mexiko - č.5 (Polákovi)

19. 12. 2010

 

 

8-konecne-jednou-prodejci--kteri-netlaci-na-pilu--ciudad-de-mexico.jpgPoslední  zprávička z výletu

Závěrečná část poznávání se odehrála ve slavném aztéckém Teotihuacánu, kde jsme zdolali obě pyramidy Slunce i Měsíce. Je to sice samý šedý kámen, ale místo má úžasnou atmosféru, působí mysticky, a tak jako tradičně na takových působivých lokalitách posedíme, poklimbáme nohami a pomudrujeme o světě a životě vůbec. Krásný zážitek, doporučujeme.

A pak už poslední zastavení. dvacetimilionové hlavní město Ciudad de Mexico. Není ani milé, ani útulné, spíše monstrózní a přeplněné lidmi, auty, smogem…

Pro poznání Mexika a jeho kultur je dobré, nejlépe na závěr expedice, navštívit Etnografické muzeum v Ciudad de Mexico, které je skvělé jak co do náramných exponátů, tak po muzejnické stránce. Každá předkolumbovská kultura zde má své vlastní zajímavé, krásné a poučné oddělení, celé horní patro je věnováno životu Španělů, indiánů a míšenců po Kolumbovi. Báječné, jen škoda, to by chtělo tři dny a ne tři hodiny. Hurá na metro a do centra.

Na hlavním náměstí Zocalo vybudovali kluziště, což přilákalo další stovky nebo 8-nevidet-etnograficke-muzeum-znamena-nepoznat-mexiko-ciudad-de-mexico.jpgtisíce lidí, a protože policie velkou část před prezidentským palácem uzavřela, je tu hlava na hlavě. Rychle pryč. Vyjíždíme na nejvyšší věž ve střední Americe – Torre de Latino Americano, kde v 37 patře je výhled na nekonečné město ohraničené ze všech stran dokonalou hradbou smogu. Inu pět milionů aut udělá své.

Opouštíme Mexiko a střední (a podle geografického dělení i severní Ameriku), jsme přeplněni dojmy a poznatky, nyní bude třeba to všechno strávit, porovnat s literaturou, utřídit snímky a začít zapomínat.

Tak se všichni mějte a jeďte se tam podívat. My už píšeme z Madridu. Květa a Jarin…

 

 

Ahoj přátelé, už se hlásíme zase z pevné země. V Mexiko City nebyl čas to odeslat, byl tam hrozný blázinec, v Madridu jsme nenašli na letišti internet, takže se hlásíme z domova. Máme trochu problémy s časovým posunem, o půlnoci je pro nás stále ještě odpoledne, pokles o asi čtyřicet stupňů taky není bůhví co. Ale jsme zaplať pánbůh doma, ve zdarví jsme to přežili a jsme sice unavení, ale spokojení. Takže všem přejeme krásné Vánoce, bohatého Ježíška, úspěšný vstup do Nového roku, hodně zdraví... a moc se těšíme na viděnou. Květa a Jarin 

 

 
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA