Jdi na obsah Jdi na menu
 


Střední Amerika a Mexiko - č.3 (Polákovi)

29. 11. 2010

Zprávička č. 3 ze střední Ameriky – pro přátele

z-vrcholu-vulkanu-masaya-je-videt-stejnojmenne-jezero-v-pozadi-kuzel-sopky-mombacha---nikaragua.jpgV pátek jsme v Kostarice prozkoumali ještě NP Monteverde nedaleko Santa Eleny, a je to opravdová přírodovědná lahůdka. Pár hodin se touláme džunglí, občas, lenochod, občas kolibřík, snad prý i hadi. Naštěstí nevíme, ale kouzlo a druhové bohatství deštného a mlžného pralesa je nevypsatelné. Veškerou faunu je lepší si prohlédnout v pavilonech, hadi, chameleoni, jedovaté milé žabičky, kolibříci desítek druhů a stovek barev, to vše je až příliš nádhery a zajímavosti pohromadě.

Pak už ale míříme k severozápadu, kurz nikaragujská hranice. Zde strávíme dvě a půl hodiny v třicetistupňovém vedru, myslíme na vás, že máte mrazíky, plavebni-komory-miraflores-dokazuji--jak-mimoradne-dilo-je-panamsky-pruplav-x.jpgnám by trochu ochlazení také přišlo k duhu. Tady zatím známe jen sluníčko naplno, nebo liják či déšť „nasporo“, ale stále teploučko.

Sobotní časné ráno patří městu Granada na břehu jezera Nikaragua, kde v centru je skvěle zachována koloniální architektura. Malé nízké a útulné domečky jsou pečlivě natřené pastelovými barvami a pohledy do interiérů a patií ukazují velmi slušné až luxusní vybavení. Také fasády kostelů i katedrála jsou bezchybně namalovány pastelovými barvami. To působí velmi pozitivně a příjemně.

Vyrážíme dobýt vulkán Mombacha, je to třetí pokus a je poměrně úspěšný. Kráter však je klidný nesoptí, nekouří, jen je ďolíček hustě pokryt neprostupnou mlžnou džunglí. V půli kopce je prodejna a muzeum kávy, součástí návštěvy je ochutnávka nabízeného nápoje. Ale kdo ochutná, nedokáže odejít bez koupení pražených plodů okolních strání. Takovou kávu z nás nikdo asi ještě neochutnal.

Dost skepticky se vydáváme na sopku Masaya, neboť jsme se už smířili s tím, že Vulkánova říše nám není příznivá. O to milejší je pak pohled do kouřícího jícnu, kde je třeba přiskočit, zmáčknout spoušť a rychle pryč ze silného sirovodíkového odéru, který nás přinutí ke kašli a jistě příliš nesvědčí ani fotoaparátům. inspirujici-pozdrav-nasim-elektrikarum-cartago-kostarika-x.jpg

Přijíždíme do Managuy a jsme velmi mile překvapeni, jak nazdobené a celkově upravené a výstavné je hlavní město levicově situované země. Je před námi druhá adventní neděle, stromy jsou omotány svítícími barevnými svíčičkami, všude vánoční stromky, nazdobené vánočními baňkami jsou i palmy. Kouzlo vánoc v tropickém pojetí. Nikaragua i Managua na nás udělaly nečekaně velmi dobrý dojem.

 
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA