Založení klubu GLOBE ( I.)

24. 11. 2008

ObrazekOd roku 1988 jsme sice již pořádali setkání cestovatelů pod názvem CESTY (viz. Článek historie setkání CESTY) pod patronací Střediskového klubu pracujících, ale v roce 1990 byl schválen zákon o sdružování a my začali přemýšlet jak se osamostatnit a vytvořit vlastní cestovatelskou organizaci či klub. Karel Šmíd v Přelouči inicioval a začal organizovat setkání cestovatelů s myšlenkou vytvořit nějakou celostátní cestovatelskou organizaci, která by zastřešovala vznik dalších místních či odborných organizací v republice.

Protože jsme byli s Karlem v neustálém kontaktu, oslovil nás abychom mu v tom pomohli. Ostatně mělo to vyřešit i náš  vlastní problém se vznikem samostatného klubu. Jeho myšlenky a vize nás doslova nadchly a začali jsme se podílet na ustanovení celostátního sdružení cestovatelů pracovně nazvaného GLOBE se sídlem v Náprstkově muzeu v Praze. Vlastnímu ustanovení GLOBE ale předcházely nekonečné debaty  asi dvou desítek kolegů z celé republiky (například Karel Šmíd, RNDr. Petr Rybář, PhDr. Josef Kandert, RNDr. Aleš Krejčí, Ing. Pavel Kolínský, Mgr. Marie Divišová, PaeDr. Jaroslav Nešpor, Ing. Jaroslav Křístek a další…) na pracovních setkáních v Praze a v Brně. Bohužel debaty byly zbatečně komplikované a mnohdy směřující velice odlišně od našich představ. Nakonec přece jenom vznikla celostátní organizace nazvaná GLOBE a byla zaregistrovaná 31. května 1990.

ObrazekNaše nadšení a netrpělivost byla tak veliká, že jsme se rozhodli  okamžitě založit místní Klub cestovatelů Globe a ještě tentýž den 31. května 1990 jsme odejeli do Vídně a na zídce před vchodem do budovy Parlamentu jsme podepsali ustavující listinu klubu a před radnicí potom vše zapili becherovkou. Zakladateli klubu na oficiální zakládající listině jsou podepsaní:

Mgr. Jaromír Polák, Ing. Jaroslav Hladík, Pharm Dr. Zdeněk Přikryl, Květoslava Poláková, Marcela Hladíková, Dana Přikrylová.

Založením klubu ve Vídni jsme chtěli symbolicky naznačit, že můžeme konečně svobodně cestovat po celém světě. Stali jsme se prvním klubem v rámci nového sdružení cestovatelů GLOBE v republice. V dalších týdnech nás následovalo ještě několik podobných klubů, například Orient Club v Přelouči a další. Ovšem naše výhrady ke struktuře, pražské  Obrazekcentralizaci i začínajícímu byrokratickému vedení, které jsme měli a cítili i při přípravných diskusích, vedly postupně k jinému řešení.

O několik měsíců později jsme proto požádali MV ČR o samostatné zaregistrování. V žádosti o registraci jsme doplnili oficiální název na „Přátelé turistiky a cestování – Klub cestovatelů Globe Prosiměřice“. Registarce MV ČR byla udělena 22. 10. 1992 pod číslem jednacím VSC/1 – 15882/92R a tím se stal klub nezávislý, neziskový s právní subjektivitou. Celostátní organizace GLOBE přibližně během roku postupně zanikla. Stanovili jsme si dlouhodobé cíle, které se snažíme plnit a jsou napsané v úvodu tohoto webu.

(pokračování: Založení GLOBE ( II.)

Z DALŠÍCH WEBŮ