Založení klubu GLOBE (II.)

29. 11. 2008

Obrazek

Věděli jsme, že oba cestovatelé velice pečlivě zvažují kdy, kde a v jaké souvislosti  se užívají jejich jména a navíc není příliš obvyklé užívat jména  žíjících osobností. A proto jsme stále váhali je požádat z obavy, že by naše přání z těchto či jiných důvodů odmítli.

Přesto jsme v takové našem vnitřním styku asi půl roku  neoficiálně uváděli při různých příležitostech, že jsme Klub cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, protže všichni dávno věděli, že oni jsou patrony a čestnými členy klubu. A  M. Zikmund je pravidelný návštěvník našich akcí. Tak jsme si na to zvykli,, že jednou v roce 1998  Jaromír několikrát uvedl tento námi upravený název  ve sborníku Cesty č.8. ten jsme poslali jako všechny tiskoviny a materiály o klubu M. Zikmundovi.. Asi o měsíc později jsme přece jenom napsali obsáhlý dopis s přáním mít svolení užívání jmen obou cestovatelů v názvu klubu. A tak s určitými obavami a napětím jsme očekávali odpověď M. Zikmunda. Ta přišla 2. září 1998. Uvádím krátkou citaci z jeho dopisu:

… Když jsem dočetl Váš dopis napadlo mne, že bych měl napsat: až po smrti! Za života „protagonistů“  se nepojmenovávají ani ulice, školy, náměstí. Ale pak jsem si pročetl Cesty č.9 a zjistil, že via facti už Kc H+Z Globe existuje! A hned na několika místech – na str. 1, 36, 63, 64, na přední i zafní předsádce a možná ještě i jinde. Takže: A N O – iniciátoři JH + JP + jejich lepší polovičky  máte od nás H+Z  požehnání a ratihabici , jak zní učený právnický termín. Jiřího Hanzelku budu o tom ústě informovat  v Sedle, kde budeme tři dny natáčet s ČT další díly seriálu Svět očima Hanzelky a Zikmunda….“

S velkouá úlevou a radostí jsme si dlouhý dopis několikrát přečetli. Přepracovali a upravili nové stanovy a koncem února 1999 jsme požádali MV ČR o změnu  Obrazeknázvu i stanov což bylo potvrzeno 16. října 1998. Od tohoto dne  máme v názvu klubu jména obou legendárních  cestovatelů Ing. Jiřího Hanzelkjy a Ing. Miropslava Zikmunda.

Na jaře 29. dubna 2008 nám MV ČR potvrdilo poslední aktualizovanou úpravu stanov klubu a současně i drobnou změnu názvu klubu, kde je přímo označení, že jsme občanským sdružením. Takže oficiální název klubu je:

Klub cestovatelů Hanzelky a Zikmunda

Globe Prosiměřice, o.s.

(Více informací v klubové  publikaci autorů – J. a M. Hladíkovi, J. a K. Polákovi: Klub cestovatelů Hanzelky a Zikmunda GLOBE Prosiměřice (1988 – 2007). Edice Kronika Klubu 01. Nakladatelství a vydavatelství  Mondo 2007.)

Z DALŠÍCH WEBŮ