Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blahopřejeme Miroslave!

10. 2. 2009

Obrazek 

Na svátek svatého Valentýna  se nepochybně těší  zamilovaní bez rozdílu věku,  je to však i velice důležitý  den pro našeho významného cestovatele, spisovatele, publicisty, filmaře a vynikajícího čloběka. Ing. Miroslav Zikmund jeden ze slavné a bez nadsázky legendární  nerozlučné dvojice českých cestovatelů Hanzelky a Zikmunda v médiích označovaných  typickým  logem  H+Z se dožívá 14. února 2009  ve zdraví, svěžesti, neuvěřitelné činorodosti a pracovitosti devadesáti let! Bohužel jeho celoživotní přítel a parťák, jak Miroslav Zikmund svého kamaráda  nazývá,  Ing. Jiří Hanzelka podlehl dlouhé těžké nemoci a 15. února 2003 v Praze  zemřel.

Život  Miroslava Zikmunda byl velice pestrý, dobrodružný, bohatý na nekonečné zážitky, zajímavý a plně prožitý, ale také obtížný zejména v období „normalizace“ kdy byl  po roce 1969 dvacet let na seznamu tzv. nežádoucích lidí, odsouzených tehdejším komunistickým režimem k zapomění. Velice ostře se oba cestovatelé ohradili proti  okupaci v roce 1968 a to jim Husákův Obrazekrežim nikdy neodpustil. Naštěstí se komunistický režim v roce 1989 zhroutil jako domeček z karet a oba  ve světě velice uznávaní cestovatelé Hanzelka a Zikmund se opět dostali na veřejnost i do podvědomí mladé generace, která o cestovatelích slýchala snad jen od rodičů. Četná vyznamenání, ocenění a neutuchající zájem o jejich osoby, zážitky i knihy jsou určitou satisfakcí za uplynulá beznadějná „normalizační“ léta.

Společně se svým přítelem Jiřím Hanzelkou začali již během války detailně a profesionálně plánovat a připravovat své velké cestovatelské sny. V létech 1947 – 1950 pak společně podnikli studijní cestu do Afriky a Latinské Ameriky a poté v létech 1959 – 1964 do Asie a Oceánie. Jejich reportáže i knížky pro dnešní starší generaci znamenaly jakési pootevírání či otevírání oken do světa, kam jsme svobodně nikdy z  ostnatým drátem oplocené republiky vycestovat nemohli. Vzbuzovaly v nás tehdy nesmírnou touhu po poznání a cestování.

Ze svých cest natočili pro rozhlas stovky reportáží začínající zahoukámím klaksonů a znělkou známé jihoamerické melodie Yerba Buena a tisíce článků do různých novin a časopisů. Společně napsali řadu cestopisů vydaných ve statisícových nákladech přeložených do desítek jazyků. Nejznámnější z nich jsou například třídílná Afrika snů a skutečností, Tam za řekou je Argentina, Mezi dvěma oceány, Za lovci lebek, Obrácený půlměsíc, Světadíl pod Himálajem nebo Tisíc a dvě noci a další. Natočili přes 150 krátkých cestopisných filmů, 4 celovečerní filmy, nafotografovali přes 130 tisíc fotografií,  zúčastnili se stovek besed a přednášek. V létech 1970 – 1989 absolutního zákazu veřejné a publikační činnosti se věnoval Miroslav Zikmund genealogii a detailnímu uspořádání velice obsáhlého archivu H+Z, který společně s Jiřím Hanzelkou později darovali Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně kde je nyní i jejich samostatná expozice. V samizdatové edici Petlice vyšel cestopis Cejlon, ráj bez andělů po roce 1989 vydaný tiskem a Zvláštní zpráva č. 4 o katastorfální hospodářské situaci v tehdejším SSSR. Po roce 1989 píše a  vydává nové cestopisné knížky: Modrý ObrazekMauricius…a přece Austrálie (1999), Sloni žijí do sta let (společně s Horký, Náplava – 2002),  Tam - tamy času (společně Stingl, Hanzelka, Švaříček – 2003). Koncem roku 2008 vydal neobyčejně nádhernou knihu s doposud nepublikovanými fotografiemi a vzpomínkami Past na rovníku – Tajemná Indonésie I.(společně Hanzelka, Švaříček). Přes  vysoký věk, kdy jiní se zaobírají nemocemi atd.,  se opět dychtivě a pln očekávání vydává na cesty do dalších zemí,  ale  sám bez parťáka Jiřího Hanzelky jemuž bránil v cestování nedobrý zdravotní stav. V roce 1992 navštívil Austrálii, Nový Zéland, 1994 jihovýchodní Asii a v dalších létech znovu Austrálii, Egypt, Singapur, Izrael, Jordánsko, Maroko, Španělsko, USA, Maledivy a Sri Lanku atd. Jeho činorodost snad nezná mezí.

V současné době je stále neuvěřitelně aktivní a činorodý. Poskytuje desítky rozhovorů, podílí se na psaní scénářů, připravuje unikátní snímky k velkým fotografickým výstavám u nás i v zahraničí, vystupuje v televeizi, rozhlase,  konzultuje problémy  s novými cestovateli,  lektoruje knihy, píše scénáře,  cestopisy….Velice se zajímá o vše co se děje  doma i ve světě. Jeho přehled,  skvělá paměť na události a detaily udivuje každého, kdo s ním hovoří. Proto nás velice těší a nesmírně si vážíme jeho dlouholeté přízně, kterou věnuje klubu který nese v záhlaví jména obou „Pánů cestovatelů“.

ObrazekOba cestovatelé přijali počátkem devadesátých let minulého století čestné členství Klubu cestovatelů Hanzelky a Zikmunda GLOBE Prosiměřice, o.s. a souhlasili s uvedením svých jmen v názvu klubu. Více jak 14 let jezdí Miroslav Zikmund do Prosiměřic na setkání cestovatelů  názvané CESTY i na další akce pořádané klubem. Několikrát jsme jej navštívili ve vile ve Zlíně, obdivovali se sbírkám a vstřebávali atmosféru prostředí i jeho nadšení a vitalitu. V roce 2008 jsme iniciovali udělení čestného občanství  městysu Prosiměřice Miroslavu Zikmundovi, který čestné občanství přijal. Pro všechny občany Prosiměřic to je nepochybně veliká pocta, které si nesmírně vážíme a oceňujeme.

Do dalších let Vám Miroslave, přejeme hodně zdraví, pohody, stále dobré nálady a vitality, jakou jste měl a máte doposud. Pro nás všechny kteří jsme Vás obdivovali a stále obdivujeme jste  byl, jste a vždy budete „Pan cestovatel“.

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář