Jdi na obsah Jdi na menu
 


Expediční kamera v Prosiměřicích

14. 1. 2010

EXPEDIČNÍ KAMERA 2010  Celostátní filmový festival EXPEDIČNÍ KAMERA bude zahájený 4. února 2010 na veletrhu cestovního ruchu Holiday World v Praze a skončí 15. března v Brně. Ve více jak 60 městech a obcích ČR proběhne celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, o extrémních zážitcích i sportech. Jedním z těchto míst jsou i Prosiměřice, kde festivalové filmy budou promítány 9. února 2010 v Cestovatelském salonku v Motorestu a v upravené formě i pro žáky ZŠ v Prosiměřicích. Bude to přibližně tří a půlhodinové pásmo filmů a zajímavostí. V přestávkách mezi filmy budou promítány přírodní scenérie. Filmy pro festival EXPEDIČNÍ KAMERA čerpáme především od našeho partnera MHFF (www.horolezeckyfestival.cz). Jsou to tedy vítězné a výběrové filmy tohoto mezinárodního festivalu se šestadvacetiletou tradicí. Festival EXPEDIČNÍ KAMERA není jenom „horolezecký" ale naopak, projekt se jmenuje „expediční" . Jistě se zde objeví i horolezectví, ale své místo tu budou mít filmy o dobrodružství. O cestě, kamarádství a překonávání všech možných přírodních překážek všemi způsoby. Někdy s notnou dávkou adrenalinu, jindy s pílí a neutuchající houževnatostí. Přednáškový cyklus „Širým světem“ bude mít letos na programu dvě cestopisné promítání a třetí filmový festival Expediční kamera. Budeme velice rádi, když naši aktivitu a činnost, kterou provádíme pro vás, občany naší obce i zájemce z širokého okolí, podpoříte svojí hojnou účastí. Přesné termíny a témata dvou přednášek budou počátkem ledna 2010 na obecních stránkách www.prosimnerice.cz, klubových stránkách www.hazglobe.estranky.cz na plakátech, pozvánkách a v hlášení místního rozhlasu. Dlouhodobě máme velký zájem a chceme, aby se v Prosiměřicí stále něco dělo. K tomu je ale potřeba nejenom nápadů a organizátorů (to máme a jsme), ale i aktivních návštěvníků těchto akcí (zde jsou bohužel značné rezervy).

Hliněřeka (remake) Dobrodružství šesti vodáků v Etiopii. Krásné i krušné chvíle na řece, která je i pro domorodce velkou neznámou. Délka: 28 min Režie: Petr Kašpar

Uruca Jednoho nedělního rána, ideálního k lezení, se Hugo pokusí o jednu z nejtěžších cest na Homoli cukru v Riu de Janeiru, o které mnozí sní: “Uruca”. Pravdivá výpověď lezeckých pocitů v extrémních situacích. Film získal zvláštní cenu poroty na MHFF v Teplicích. Délka: 8 min. Režie: Eric Grigorovski (Brazílie), animovaný film

 The Sharp End Film je o lezcích, kteří se vrhají za hranice dobrodružství, a nahranici mezi úspěchem a neštěstím riskují všechno. Následuje Stepha Davise, Tommyho Caldwella, Matta Segala, Lisu Rands, Tophera Donahue, Adama Ondru a mnoho dalších špičkových lezců na úžasná místa světa. Film získal Hlavní cenu na MHFF v Teplicích. Délka: 60 min. Režie: Peter Mortimer, Nick Rosen (USA)

Slzy Konga Film natočený v průběhu eskalace bojů v Demokratické republice Kongo v listopadu 2008 ukazuje dramatické příběhy tamních žen a dětí. Přes deset let se východní Kongo ocitá uprostřed válečného běsnění. Několik generací nezná nic než válku a násilí. *** Film není vhodný pro děti. *** Délka: 30 min. Režie: Petr Kašpar Scénář: Lenka Klicperová a Olga Šilhová (ČR)

Expedice Dhaulágiri - Makalu 2008 Zdeněk Hrubý a Radek Jaroš vyrazilido jarního Himálaje s náročným cílem: Dhaulágiri východní stěnou a následně Annapurna alpským stylem. Délka: 30 min Režie: Karel Jonák (ČR)

Lightning Strike - Arwa Tower Dynamické filmové podání, výborná práce s kamerou a vtipný nadhled při vyprávění příběhu dvou týmů horolezců, kteří začátkem léta 2007 odjeli pod Arwa Tower, nádherný šestitisícový vrchol v severoindickém Himálaji Garhwal. Film získal Cenu za nejlepší horolezecký film na MHFF v Teplicích. Délka: 50 min. Režie: Christoph Frutiger, Christine Kopp, Stephan Siegrist (Švýcarsko)

Přesný program a sled filmů bude upřesněn nejpozději do 25. ledna 2010....