Jdi na obsah Jdi na menu
 


Expedice Saamiland 2010

11. 8. 2010

Saamiland (syn. Lapland, či Lappland) – v češtině Laponsko

7000 km autem + pěšky přírodou Skandinávie:národními parky Švédska, severskou pustinou ve Finsku a přírodními lokalitami Norska - (14.) 15. srpna – 3. září 2010 *)

 

  

POSLÁNÍ AKCE:

Studijní výprava do severního Laponska, která bude dokumentovat stav přírodního

prostředí (v reálném čase skýtajícího obraz blízký jednotlivým fázím postglaciálního vývoje středoevropské krajiny) a formy jeho tradičního využívání člověkem, zejména ze strany laponských pastevců sobů. Konečným cílem je příprava prezentačních a vzdělávacích materiálů (odborné srovnávací studie i populární články, obrazové prezentace a videozáznamy) pro tuzemské využití v péči o životní prostředí a v ekologické výchově mládeže a veřejnosti; atraktivitě dokumentace přispěje úžasně barevný laponský podzim ruska, počínající v době konání výpravy, v níž také Laponci aktivně pracují se sobími stády. Dále bude pořízena sestava dokumentů o morfologii vodních toků pro srovnávací krajinářské studie.

ANOTACE FORMY REALIZACE:

Třítýdenní expedice týmu převážně profesionálních přírodovědců-ekologů do Laponska (Saamiland, či Sapmi, tj. Země Sámů čili Laponců), zejména do sev. Švédska a severozápadního Finska a na další na přírodovědně významné lokality tří skandinávských zemí (vč. Norska). Bude organizována s využitím automobilu na trase cca 7000 km s pěšími vstupy a přechody navštívených přírodních oblastí. Ubytování ve stanech v kempech a terénu, na trase dle konkrétních možností vč. ubytoven a hotelů. Průběžné provádění dokumentačních prací k následnému zpracování v tuzemsku.

AUTOR PROJEKTU:

RNDr. Petr Rybář, čest. člen KG H+Z Globe (gavia@seznam.cz), březen–srpen 2010